pondělí 2. září 2013

Lze vůbec přilákat nové hráče k wargamingu?

Možná vám to tak přijde, možná ne, ale hry s miniaturami už prostě nemají ten tah. Jistě, stará garda pořád tahá některé ze svých mnohatisícových armád. Turnaje se zaplňují... a to hráči, které jste potkali už naposled. A pětkrát předtím.

Tedy, ne že by se v nějakém obchodě neobjevil nováček. A když už se tedy odváží vstoupit do obchodu, který připomíná svatostánek nějaké sekty (i s podivně vyhlížejícími sektáři), musí to být otužilý jedinec. Ideální kandidát!

Zdánlivě - když už tedy překoná ostych a pořídí si jednu krabici modelů, čeká ho taková hromada překážek k tomu, aby se do tohohle hobby pustil. A to je co? To je průšvih! Protože to si raději koupí na Steamu nějakou hru ve slevě a už jede...

Jen některé z překážek:

 1. Hrát často znamená investovat nemalé peníze do armády, která nezřídka čítá stovku a víc modelů. Ano, alternativní hry na pár modelů jsou, ale zatím jsou pořád ještě jen alternativní
 2. Zkompletovat a nabarvit modely. Znamená to nakoupit barvy a vhodné náčiní. Věnovat celkem slušné množství práci na modelech.
 3. Nastudovat pravidla. To, co zkušeným připadá jako skvělá variabilita, je pro nováčka past.
 4. Nestydět se a najít si protihráče. Když už se vám podaří najít nějakou herní komunitu, která nezahrnuje jen samé třicetileté herní veterány (přiznejme si, že když vám je šestnáct, tak většinou uvítáte i společnost vrstevníků), tak je potřeba ji i kontaktovat.
 5. Zjistit, že pokud nechcete vypadat jako exot, asi byste se časem neměli veřejně chlubit svým hobby...

No to bych se na to vybodl...

Je také pravda, že řadě současných hráčů to tak vyhovuje. Rádi jsou ve své partičce, kde se všichni znají deset let a více. Nač se otravovat s učením nějakého nováčka? A kamarádit se s nějakým mladým chytrákem o deset, patnáct let mladším?

Tak či tak, když se nic nezmění, za deset let už tu bude tahat mariňáky jen skupina veteránů, kteří své zaprášené modely občas vytáhnou z krabice od banánů.

Ať žije wargaming!

P.S. Původně se měl tenhle článek jmenovat "Jak přilákat nové hráče k wargamingu", ale nějak to ze mě vyplynulo v trochu jiném duchu. Příště se podíváme, jak to zvrátit - pokud ale budou lidé chtít. A taky na to, že to je záměrně provokativní a situace není tak zlá. Zatím.

P.P.S. Je mi jasné, že to píšu celkem jako vnější pozorovatel a jen velmi občasný hráč. Ale to možná taky neuškodí.

2 komentáře:

 1. prakticky souhlas, nicmene si myslim ze hra samotna ma na to zaujmout mnohem vetsi pocat hracu, hlavne tech gameru 25+ kteri uz proste tech pc her maji dost a touzi po necem vic "real". problem w40k a whfb (coz jsou asi ty majoritni hry u nas) je ale v tom ze pro verejnost prakticky nejsou propagovany a tudiz se k nim clovek dostane vzdy snad jen nahodou.

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlas, propagované opravdu moc nejsou a zvlášť v cílovce, o které píšeš. Sem tam se něco objeví třeba v herních magazínech, ale to jsou spíš zmíňky a težko říct, jestli někoho zaujmou takhle na první pohled...

  OdpovědětVymazat